Attraktív HR-esek

A HR szerepe manapság fontosabb, mint valaha. Tudjuk, miért: kulcsszereplői a vállalatnak, megtartanak, motiválnak, működtetnek, támogatnak. Meggyőződésem, hogy egy vállalat nagyon-nagyon sokat veszíthet, ha nem szentel kiemelt figyelmet a HR-eseinek.

Mitől jó egy HR szervezet? Egyszerű a válasz: értéket ad, valami pluszt tesz a rendszerbe, amitől olajozottabban megy a business, hozzájárul a stratégiai célok megvalósításához. De a HR szervezet csak akkor jó, ha benne a HR-es munkavállalók jók. Másképp fogalmazva: értéket csak értékes emberek képesek adni. Mitől értékes egy HR business partner a vállalat számára? Az attól függ. Hogy mi az elvárás, milyen az üzleti profil, van-e kémia az üzleti vezető és a HR-es között, azaz: illeszkedik-e a HR-es vagy sem. Nézzük meg ezt a fitneszt közelebbről, összegyűjtöttem, hogy melyek az általános elvárások egy ideálisan működő HR-es kolléga felé, azaz mitől lesz egy HR-es attraktív.

Ha HR-es vagy, a lentiek alapján el tudod magad helyezni a térképen; ha üzleti vezető vagy, a lentiek alapján el tudod helyezni a HR-es kollégáid a térképen.

A cikk elolvasását követően két eredményre számítok: kikörvonalazódhat benned egy elismerés a HR-esed felé, mert rálátsz, hogy milyen nagyszerűek, vagy megfogalmazódhat benned egy egyéni fejlesztési irány számukra. Becsüld meg HR-eseid!

A jó HR-es tehát:

  • Ismeri és érti az üzletet. Tudja, hogy honnan jön a pénz és hogyan. Tisztában van az üzleti célokkal, tudja, hogy mely pontokon tud hozzájárulni a cég sikeréhez.
  • Ismeri, érti és alkalmazni képes a belső szabályokat, törvényeket. Szakértője a HR-t érintő szakmai területnek.
  • Költséghatékony, tulajdonosi szemlélettel bír, mindig gondos gazda módjára jár el.
  • Kiválóan mozog a múlt-jelen-jövő hármasában, azaz ismeri a cég hagyományait, készséggel viszi a napi rutint és ezzel egyidőben felkészül a jövőbeni kihívásokra is.
  • Vérbeli kommunikátor: világosan fogalmaz, írásban és szóban egyaránt. Érdekeket képvisel, megoldásokat közvetít és hatást gyakorol. Meggyőz, elad. Teszi ezt az üzleti vezetőkkel, saját vezetőjével, HR-es munkatársaival, szellemi és fizikai dolgozókkal, a szakszervezettel és külsős partnerekkel. Ezzel egyidőben képviseli saját magát is. Mindezt nagyon hatékonyan, konfliktusmentesen. Emellett intuitív, empatikus, szociálisan érzékeny és a legmegfelelőbb pillanatban hallgat, méghozzá értő módon.
  • Tűpontosan szervez, tervez. A saját munkavállalói életét, a másokét. Hatékonyan időgazdálkodik, priorizál, egy időben jelentkező, nagyon színes és változatos igényeket szem előtt tartva. Úgy egyensúlyoz, hogy közben el is simítson dolgokat, hangsúlyosan ügyel arra, hogy ne generáljon még több problémát.
  • Végsőkig etikus, erős az igazságérzete, tiszta, transzparens működés hajtja, miközben titkot tart, személyes információkat kezel, érdekeket véd és képvisel, a vezetőkét és a munkavállalókét egyaránt.
  • Erős human skill-settel rendelkezik, de elmélyül a számok világában, számol, statisztikát, kimutatást készít, megbecsül, költséget, létszámot tervez.
  • Pártatlan, tárgyilagos, semleges. Személyes véleményét háttérbe szorítja, objektív, tényekre koncentrál. Negatív érzelmeit kiválóan transzformálja minimum semlegessé, de inkább pozitívvá.
  • Rugalmas, nyitott a dinamikus változásokra, turbulenciában stabil, kiszámítható, felelősségteljes, elkötelezett. És elkötelezni képes másokat.
  • Kreatív, újító, megoldáskereső, sokoldalúan közelít a problémákhoz és gyors.
  • Jó kérdései vannak, van bátorsága megkérdőjelezni, megváltoztatni dolgokat, kíváncsiság fűti, lelkes és a minél jobb munkavégzésre törekszik. Szorgalmas.
  • Kiválóan adminisztrál, dokumentál, nyomon követ, adatot szolgáltat és nem unja, bírja az esetleges monotóniát.
  • Kiváló elemző, érti az ok-okozati összefüggéseket, rész-egész viszonylatában értelmezi a dolgokat, mikro-szinten ismeri a szervezetet, de szemléletének része a helicopter-view.
  • Van hite az emberekben, saját maga hasznosságában, a HR szervezet és a cége küldetésében. Reményteljes, odaadó, persze mértéktartó módon. Mélyen ismeri az emberi természetet, de szükség esetén el is tud határolódni tőle.
  • Megküzd. Változatos megküzdési stratégiája van, nem vonódik be, nem csúszik szét, kritikus pillanatokban is harcedzett és fegyelmezett. Megfelelő mentális állóképességgel rendelkezik, egészséges.

Hát ilyen a jó HR-es. És a sor még folytatható, de lelki füleimmel hallom egy volt HR-es kollégám szavait: „… és vizenjárunk.” Nem kis nyomást jelent ilyen elvárásrendszernek megfeleni.

A fenti lista talán túlidealizált, de ha a fentiekből a HR-eseidre ismertél, szívből gratulálok, neked is, nekik is! Vigyázz rájuk.

Ha úgy érzed, hogy tehetsz valamit egy még kiválóbb HR csapatért, ">vedd fel velünk a kapcsolatot!

Hajdrik Anita