Rendszerszemlélet és vezetői felelősség

Az Ipar 4.0 avagy a digitális transzformáció az utóbbi évek sztárja: mindenki igyekszik előre lépni, eredményeket, sikereket elérni a digitalizációban.

A digitális megoldások alkalmazása, a „big data” projektek és adatelemzési megoldások kapcsán az egyik leggyakrabban elhangzó varázsige: rendszerszemlélet.

A tapasztalataim szerint a rendszerszemlélet nem igazán varázsige, nem is elmélet, hanem nagyon is gyakorlatias mindennapi szemlélet.

Input – Output modell

Hihetetlenül egyszerű: egy rendszerelembe betápláljuk az INPUT-ot, az ÁTALAKÍTJA (transzformálja) létrehozva az OUTPUT-ot.

A gyakorlati életben szinte mindig az I/O modellek láncolatával találkozunk.

Az I/O modellek láncolatának fontos jellemzője, hogy az előző rendszer elem outputja a következő rendszer elem inputja. Ha valami változás következik be előző rendszer elem működésében, a hatása a közös input – outputon keresztül nagy valószínűséggel tovább gyűrűzik a követő rendszerre. Tovagyűrűződő rendszerhatásról beszélünk.

Vezetői felelősség a munkafolyamat láncban

A termelő, szolgáltató szervezetek általában egy I/O modellel jellemezhető munkafolyamat során termelik meg, érik el a tevékenységük eredményét. Szokásos szervezeti megoldás, hogy egy – egy munkafolyamat elem működéséért egy-egy vezető felel.

A munkafolyamat elemek együttesen állítják elő a munkafolyamat eredményét. Ebből származóan a szervezet eredményessége az egyes munkafolyamat vezetők nézőpontjából közös felelősség.
Természetesen minden munkafolyamat területi vezetője értelmezi a munkafolyamat elemre vonatkozó saját felelősségét. Azaz egy munkafolyamat elem vezetőjének e felelőssége kettős:

  • Felelős a saját területe működéséért
  • Közös felelősséget visel a teljes munkafolyamat eredményességéért

A munkafolyamatok irányításának, vezetésének az egyik legsérülékenyebb pontja a munkafolyamat elemek közötti input/output azonosság kezelése, az előző munkafolyamat elem működésében bekövetkezett változás, esetleg zavar információinak, adatainak a haladéktalan átadása a követő munkafolyamat elem számára.

Ha a vezető nem értelmezi a tovagyűrűződő rendszerhatások következményeit, nem vállalja a közös felelősségéből adódó kommunikációs kötelezettségének a maradéktalan teljesítését, netán hárít, az előző munkafolyamat elemekre ill. input elemekre mutogat, akkor nem működik a hatékony problémamegoldás, a vezetői csapat nem tudja megvalósítani a PDCA ciklus működtetését.

A munkafolyamatok eredményessége javításának az egyik kulcsa:

TOVAGYŰRÜZŐDŐ RENDSZERHATÁSOK KEZELÉSE

A digitalizáció segítheti a területi vezetők közös eredményfelelősségének az érvényesülését

A munkafolyamat eredményéért viselt közös felelősség legfontosabb tartalma az azonnali kompetens kommunikáció. A megvalósításának emberi – vezetési és technikai – műszaki tényezőit integráltan kell létrehozni, működtetni:

  • Emberi – vezetési tényezők, rendszerszemlélet
    • Közös felelősség értelmezése, vállalása
    • Transzparens kommunikáció
  • Technikai – műszaki tényezők
    • A folyamat eredményességét jellemző teljesítmény és minőség tényezők mérése
    • Munkalépések közötti termék / feladat átadás – átvétel adatainak a létrehozása
    • Adatok aktuális továbbítása, feldolgozása, elemzése

Számos helyen, számos cégnél van napirenden a munkafolyamatok digitalizálása. A teljes munkafolyamat hatékony menedzselése érdekében kulcskérdés, hogy ne csak az egyes munkalépések jellemző adatai kerüljenek be a gyűjtendő, feldolgozandó adatok közé, hanem azok is, amelyek a munkalépések közötti kommunikációt oldják meg.

Az egyes munkaterületek vezetőinek a közös felelőssége, hogy a közöttük szükséges transzparens kommunikáció a digitalizált valóságban is működjön, az esetleges problémák ne csak a fizikai valóságban gyűrűzzenek tovább, hanem a megoldásukhoz, megelőzésükhöz szükséges információk, adatok is időben rendelkezésre álljanak.

 

Küsz András